TPSD107K016R0100
Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 uF, 16 V, 2917 [7343 Metric], ± 10%, 0.1 ohm, 1.23 A
Official logo for Kyocera AVX
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TPSD107K016R0100
Secondary Manufacturer Part#: TPSD107K016R0100
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The TPSD107K016R0100 is a surface-mount Tantalum Capacitor with 2917 case. The TPS series capacitor is suitable for smoothing and filtering on 3.3V power rails, which is a favourite output voltage of DC/DC convertors. Devices with high capacitance can also be used as battery support in handheld devices where small size is one of the key design requirements. The TPS tantalum capacitor have a maximum direct leakage current of 19.8µA and a maximum dissipation factor at 120Hz of 12%.
  • Low ESR series of robust Mn02 solid electrolyte capacitor
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
100 uF
± 10%
2917 [7343 Metric]
0.1 Ohm
-888
D
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2.9 mm
7.3 mm
4.3 mm
-888
1.23 A
16 V