C0603C471K5RACAUTO
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 470 pF, 50 V, 0603 [1608 Metric], ± 10%, X7R, C Series
Official logo for KEMET
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: C0603C471K5RACAUTO
Secondary Manufacturer Part#: C0603C471K5RACAUTO
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • AEC–Q200 automotive qualified
  • Operating temperature range from -55°C to +125°C
  • Non-polar device, minimizing installation concerns
Description Value
470 pF
± 10%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
AEC-Q200
50 V