XCKU040-1FBVA676I
FPGA, Kintex UltraScale, MMCM, PLL, 312 I/O's, 630 MHz, 530250 Cells, 922-979 mV, FCBGA-676, NCNR
Official logo for AMD
Manufacturer:AMD
Product Category: Programmable Logic, FPGAs
Avnet Manufacturer Part #: XCKU040-1FBVA676I
Secondary Manufacturer Part#: XCKU040-1FBVA676I
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Kintex UltraScale™ FPGA with 20nm architecture for high performance and low power use
  • Slowest speed grade
  • 530K logic cells and 21.1Mb block RAM
  • Features 520 user I/Os and supports high-speed connectivity and flexible interfacing
  • Integrated with up to 20 high-speed serial transceivers for data rates up to 16Gb/s
  • VCXO integration reduces clocking component cost
  • I/O voltage of 3.3V
  • System integration cuts BOM cost by 60% and power by up to 40% vs. previous-gen devices
  • Available in 676 pin FCBGA package
  • Operating temperature range from -40°C to 100°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
FCBGA
Surface Mount
676
100 °C
-40 °C