XC7VX690T-2FFG1157I
FPGA Virtex-7 XT Family 693120 Cells 28nm Technology 1V 1157-Pin FC-BGA
Official logo for AMD
Manufacturer:AMD
Product Category: 可编辑逻辑, FPGA
Avnet Manufacturer Part #: XC7VX690T-2FFG1157I
Secondary Manufacturer Part#: XC7VX690T-2FFG1157I
  • 693120 logic cells, 600 I/O's
  • Dual 12bit XADC with on-chip thermal and supply sensors
  • 256-bit AES encryption with HMAC/SHA-256 and built-in SEU detection and correction
  • I/O voltage range from 1.2V to 3.3V
  • Available in 1157 pin FCBGA package
  • Operating temperature range from -40°C to 100°C
Description Value
FCBGA
Surface Mount
1157
100 °C
-40 °C