XC7S50-1CSGA324C
FPGA, Spartan-7, MMCM, PLL, 210 I/O's, 464 MHz, 52160 Cells, 950 mV to 1.05 V, CSBGA-324, NCNR
Official logo for AMD
Manufacturer:AMD
Product Category: 可编辑逻辑, FPGA
Avnet Manufacturer Part #: XC7S50-1CSGA324C
Secondary Manufacturer Part#: XC7S50-1CSGA324C
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Slowest speed grade (-1) with 0 to 85°C temperature range
  • 52,160 logic cell
  • Configurable Logic Blocks (CLBs): 8,150 slices, 600Kb max distributed RAM
  • Block RAM blocks: 150 x 18Kb, 75 x36Kb and 2700Kb max
  • 120 DSP slices, 5 CMTs, 1 XADC block
  • 5 total I/O banks, 250 max user I/O
  • I/O Voltage range from 1.2V to 3.3V
  • Quickly deploy embedded processing with MicroBlaze™ processor
  • Powerful clock management tiles (CMT) combining phase-locked loop and mixed mode clock manager
  • Available in 324 pin CSBGA package
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
CSBGA
Surface Mount
324
85 °C
0 °C