XC7S15-2CSGA225I
FPGA, Spartan7 XC7S15 Series, 2000 Blocks, 12800 Macrocells, 360Kbit, 0.95-1.05V, CSBGA-225, NCNR
Official logo for AMD
Manufacturer:AMD
Product Category: Programmable Logic, FPGAs
Avnet Manufacturer Part #: XC7S15-2CSGA225I
Secondary Manufacturer Part#: XC7S15-2CSGA225I
  • 12800 logic cells, 100 I/O's
  • Dual 12bit XADC with on-chip thermal and supply sensors
  • 256-bit AES encryption with HMAC/SHA-256 and built-in SEU detection and correction
  • I/O voltage range from 1.2V to 3.3V
  • Available in 225 pin CSBGA package
  • Operating temperature range from -40°C to 100°C
Description Value
CSBGA
Surface Mount
12800
100 °C
-40 °C