XC7S15-1CSGA225C
FPGA, Spartan-7, 2000 Blocks, 12800 Macrocells, 360Kbit RAM, 0.95-1.05V Core Supply, CSBGA-225, NCNR
Official logo for AMD
Manufacturer:AMD
Product Category: Programmable Logic, FPGAs
Avnet Manufacturer Part #: XC7S15-1CSGA225C
Secondary Manufacturer Part#: XC7S15-1CSGA225C
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • 36KB dual-port block RAM with built-in FIFO logic for on-chip data buffering
  • Advanced FPGA logic using 6-input LUTs, configurable as distributed memory for high performance
  • Powerful CMTs with PLL and MMCM blocks enable precise, low-jitter, flexible clock management
  • 12800 logic cells, 100 I/O's
  • Dual 12bit XADC with on-chip thermal and supply sensors
  • 256-bit AES encryption with HMAC/SHA-256 and built-in SEU detection and correction
  • I/O voltage range from 1.2V to 3.3V
  • Available in 225 pin CSBGA package
  • Operating temperature range from 0°C to 85°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
CSBGA
Surface Mount
12800
85 °C
0 °C