XC7A35T-1FTG256C
FPGA, Artix-7, MMCM, PLL, 170 I/O's, 464 MHz, 33280 Cells, 950 mV to 1.05 V, FTBGA-256, NCNR
Official logo for AMD
Manufacturer:AMD
Product Category: 可编辑逻辑, FPGA
Avnet Manufacturer Part #: XC7A35T-1FTG256C
Secondary Manufacturer Part#: XC7A35T-1FTG256C
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Slowest speed grade (-1) with 0 to 85°C temperature range
  • 33,280 logic cell
  • Configurable Logic Blocks (CLBs): 5,200 slices, 400Kb max distributed RAM
  • Block RAM blocks: 100 x 18Kb, 50 x36Kb and 1800Kb max
  • 90 DSP48E1 slices, 5 CMTs, 1 PCIe, 4GTPs, 1 XADC block
  • 5 total I/O banks, 250 max user I/O
  • I/O Voltage range from 1.2V to 3.3V
  • Quickly deploy embedded processing with MicroBlaze™ processor
  • Powerful clock management tiles (CMT) combining phase-locked loop and mixed mode clock manager
  • 256 pin FTBGA package
Description Value
SRAM based FPGA
FBGA
Surface Mount
256
85 °C
0 °C